ALTINS1 - DARPHANE ALTIN SERTIFIKASI

Son (18:10)
17,87
%-0,89 ( -0,16 )
Hacim
₺455.461.513,86
Günlük Aralık
17,64 - 17,93
52 Haftalık Aralık
10,47 - 19,31

Not: Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

DARPHANE ALTIN SERTIFIKASI Değişim Oranları

Haftalık Aylık Yıllık
Değişim (%) %0,73 %-2,99 %0,00

DARPHANE ALTIN SERTIFIKASI Temel Veriler

Tavan 18,76
Taban 16,98
Piyasa Değeri ₺0
Ödenmiş Sermaye ₺0
Fiili Dolaşım Oranı %0,00

Darphane Altın Sertifikası nedir?

Darphane Altın Sertifikası, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından halka arz edilen ve ALTIN.S1 koduyla Borsa İstanbul’da işlem gören bir yatırım aracıdır. 

Her biri 0,01 gram altını temsil edecek şekilde ihraç edilen 0,995 saflıkta olan bu sertifikalar, sahipliğindeki kişiye KAP’ta yer verilen izahname kapsamında fiziki altına dönüşüm olanağı sağlar.

1 lot = 1 adet sertifika = 0,995 saflıktaki 0,01 gram altına karşılık gelmektedir.

Darphane Altın Sertifikası'nın değeri nasıl belirlenir?

Bu yatırım aracı temel olarak uluslararası piyasalarda belirlenen ons altın fiyatına dayanmaktadır.

Buna göre altın sertifikası şu formül ile hesaplanmaktadır:

(XAU/USD fiyatı X anlık USD/TRY kuru X 0,0321507465  X 0,995) / 100 

Formüldeki XAU/USD global ons altının dolar bazlı fiyatını, 0,0321507465 rakamı onstan grama dönüş oranını, 0,995 ise altının saflık derecesini ifade etmektedir. 

Her bir sertifikanın 0,01 gram altına tekabül etmesi sebebiyle formül son olarak 100'e bölünmektedir.

Bu formüle göre Türk Lirası cinsinden hesaplanan altın sertifikası fiyatına, Piyasa Yapıcı piyasa şartlarına göre alım satım farkı (spread) ekleyerek kotasyon emri gönderecektir. 

Altın sertifikasının gram altın fiyatlarını yakından takip etmesini sağlamak için ise Piyasa Yapıcı olarak Ziraat Yatırım görevlendirilmiştir. Yani sertifikanın likit bir varlık olarak işlem görmesine katkı sağlaması beklenmektedir.

Darphane Altın Sertifikası’nı nasıl alabilirim, nasıl satabilirim, nerede işlem görecek?

Darphane Altın Sertifikası’nın alım işlemi aslında temel olarak bir hisse senedi alım satımıyla benzerlik göstermektedir. Buna göre bu yatırıma yönelmek isteyen bireyler öncelikle bir aracı kurum ya da banka seçmeli ve ardından hesap oluşturmalıdır. 

Hesap açılışının ardından aracı kurumun internet sitesinden ALTINS1 (Darphane Altın Sertifikası) seçilmeli ve alım emri verilmelidir. Ödeme yapıldıktan sonra ise alım işlemi tamamlanmış olmaktadır. 

Alım satımında masrafım olacak mı?

Darphane Altın Sertifikası'nın alım-satımı ve transferi belirli masraf kalemlerini içermektedir.

Darphane Altın Sertifikası'ndan en az ya da en çok kaç tane alabilirim?

Sertifikalarda verilebilecek en küçük emir adedi 1 sertifika, tek seferde verilebilecek en büyük emir ise Borsa İstanbul kuralları gereği 1 milyon liraya tekabül eden emir büyüklüğüdür.

Fiziki altına dönüştürebilir miyim, alt ve üst sınırı nedir?

Sertifikalar ilk ihraç tarihinden 4 ay sonra yani 21 Kasım 2022’de başlayan süreç baz alındığında 21 Mart 2023'ten itibaren fiziki altına dönüştürülebilecektir.

Her yatırımcı için fiziki dönüşüm tutarı minimum 50 gr ve 50 gram üzeri için 10 gramın katları olacak şekilde yapılacaktır. En fazla fiziki dönüşüm miktarı günlük 1000 gramdır.

Darphane Altın Sertifikası'nı nasıl fiziki altına dönüştürebilirim?

Darphane Altın Sertifikası Borsa İstanbul üzerinden doğrudan satılabileceği gibi fiziki olarak altına sahip olmaya da imkan tanımaktadır. Bunun için ise yatırımcıların, yatırım hesabının bulunduğu aracı kuruma fiziki altına dönüşüm talebini iletmesi gerekmektedir.

Altının fiziki olarak teslim edilmesini içeren talebin ise “Darphane’den teslim alınacağı” ya da “adrese teslim edileceği” bilgilerini açıkça içermesi gerekmektedir.

Talebin Darphane’ye iletilmesini takip eden dördüncü iş gününde ise yatırımcılar fiziki altınlarını Darphane’nin genel merkezinden teslim alabilmektedir. 

Yatırımcı altının ikamet adresine gönderilmesini talep ettiği durumda ise talebi takip eden dördüncü iş gününde fiziki altın taşıma firmasına verilecek, taşıma maliyetleri yatırımcıya ait olacaktır.

Fiziki altın isteğinde bulunulmasından sonraki 10 iş günü içerisinde altınlar alınmazsa yatırımcılardan 50-500 gram için her gün 50 lira, 500 gram üzeri için her gün 75 lira saklama masrafı tahsil edilecektir.

Darphane Altın Sertifikası'ndan elde ettiğim kazançtan vergi ödeyecek miyim?

Darphane Altın Sertifikası'ndan elde edilecek kazançlara uygulanacak olan stopaj oranı yüzde 0'dır. Bu varlıktan elde edilen gelirlerden vergi alınmayacaktır.

Darphane Altın Sertifikası'nı en erken ne zaman satabilirim?

Darphane Altın Sertifikası alım gerçekleştirildikten hemen sonra satılabilir.

Kredili işlem ve açığa satış mümkün mü? 

Darphane Altın Sertifikası'nda kredili alım ve açığa satış işlemi yapılmamaktadır.

Fiziki altınlar Darphane Sertifikasına dönüştürülebilir mi?

Fiziki altınlar, Darphane Sertifikası'na dönüştürülememektedir.

Darphane Altın Sertifikası'nın fiziki altın alım satımına göre avantajları nelerdir?

Borsa'da hızlı nakde dönüştürülebilmesi, alım-satım fiyat farklarının düşük olması, düşük komisyonlarla alınıp satılabilmesi ve saklanabilmesi, çalınma gibi bir riskinin olmaması ve kazançlara %0 (sıfır) tevkifat (stopaj) uygulanacak olması belli başlı avantajları arasında yer almaktadır.

Darphane Altın Sertifikası ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için "Darphane Altın Sertifikası nedir? Fiziki altına dönüştürülebilir mi?" başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

REKLAMI KAPAT X